Перейти до основного вмісту

Історія колючого дроту

Історія виникнення колючого дроту

Перший колючий дріт з'явився десь у середині дев'ятнадцятого століття. Хто саме придумав конструкцію колючого дроту, тепер вже неможливо з'ясувати, але перші патенти на колючий дріт були отримані в Сполучених Штатах Америки. Пропонувалися різні конструкції, які, втім, відрізнялися тільки конструкцією шипів, але суть залишалася одна – дріт із шипами. Вона з найбільш ефективних і технологічних конструкцій була запропонована Джозефом Глідденом – колючий дріт цього типу тривалий час вироблялася і використовувалася в різних країнах.

Колючий дріт був винайдений для цілком мирних цілей – з нього робилися дешеві і надійні огорожі в загонах для худоби, але такий винахід не міг пройти повз увагу армії, і колючий дріт став використовуватися у військових діях. Пік популярності колючого дроту припав на першу світову війну, коли з колючого дроту створювалися нескінченні смуги загороджень. У той же період інтенсивно велися розробки ефективних конструкцій загороджень із колючого дроту, однією з таких конструкцій була спіраль Бруно – об'ємне спіральне загородження з колючого дроту.

Довгі роки конструкція колючого дроту була незмінною, колючий дріт широко застосовувався до створення загороджень навколо військових і цивільних об'єктів, кордонах держав тощо. Поява важкої бронетехніки знизило роль загороджень з колючого дроту https://egoza.ua/ua, проте вони інтенсивно використовувалися і під час Другої світової війни. Саме тоді було запропоновано дешевий і технологічний, хоч і менш ефективний, замінник колючого дроту – колюча ріжуча стрічка, яка дешево та швидко виготовлялася штампуванням.

Сучасні розробки в галузі конструкції колючого дроту та загороджень з нього ґрунтуються на раніше відомих винаходах. Одним з покращених варіантів колючого дроту була армована колюча скручена стрічка АКСЛ, також відома під назвою Єгоза – колюча ріжуча стрічка обвивалася навколо міцного сталевого дроту. Її ефективність була вищою, ніж у звичайного колючого дроту або колючої стрічки, але все ж таки недостатня – навиту колючу стрічку можна було перерізати і відокремити від основи.

Найдосконалішою конструкцією сучасного колючого дроту, також званої Єгоза, є армована колюче-ріжуча стрічка АКЛ, яка, на відміну від АКСЛ, виготовляється не шляхом обвивання стрічки, а її обтисканням навколо сталевого високовуглецевого дроту. Така конструкція практично монолітна, що не дає можливості перерізати або перекусити її за допомогою звичайного ручного інструменту. Для захисту від впливу атмосферних факторів, що викликають корозію, сучасний ріжучий дріт Єгоза оцинковується, що дозволяє йому ефективно служити протягом чверті століття.

Для того, щоб підвищити ефективність колючого дроту Єгоза, з нього виготовляють спіральні загородження, які ще надійніші, ніж одиночна армована колюча стрічка. Як і за часів першої світової війни, у спіральних загородженнях використовується той самий принцип спіралі Бруно – це дозволяє створювати з колючого дроту Єгоза практично непереборні загородження.